Unikátní operace Nely

11. 10. 2019

Tříměsíční pejsek Nely bude žít.

Unikátní operaci malého štěněte provedl ve stedu 25. února na táborské klinice Karakal tým veterinárních léka pod vedením Aleše Kocáby.

Unikátní operace Nely

Veterinái operovali tíměsíčního boloňského psíka, který trpíl vrozenou vývojovou vadou srdce. Majitelé fenky Nely si všimli, že se psík pi he zadýchává a rychle se unaví. Pomocí kardiologického vyšetení zjistil veterinář příčinu, neuzaveřnou tepennou dučej. Ta spojuje plicní tepnu s ortou a je nezbytná pro vývoj plodu. Krátce po narození se však tato cévní zkratka uzavírá. Pokud není tato vada léčena, končí vždy smrtí. Rodině z Mezna na pejskovi záleželo a jeho léčení už nebylo v silách jejich veterinárního lékaře. Doporučil jim však konzultovat vše s táborskou klinikou Karakal.

Tam lékaři v pípadě Nely rozhodli, že je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku, pokud má dostat šanci. Takovéto operace provádějí specializovaná zařízení v Praze a v Brně. Táborská klinika však disponuje vybavením pro umělou plicní ventilaci a mají zde i přístroje, které umožňují sledovat stav pacienta během operace i po ní. Zbývalo tedy už jen rozhodnutí, zda přistoupit k zákroku, který se zde nikdy zatím neprováděl. A to v Karakalu padlo. Operace, při níž byla vada psíka chirurgicky odstraněna, trvala jeden a půl hodiny. Podle Aleše Kocáby je toto onemocnění poměrně časté, nicméně se většinou neléčí. Píčinou je jednak technická náročnost zákroku, jeho dostupnost a zanedbatelná není ani cena. Taková operace stojí mezi patnácti až dvaceti tisíci korun. "K malým štěňatům si ještě majitelé obvykle nevytvoří tak silné citové vazby jako ke svým dlouholetým společníkem a tudíž se ani o jejich záchranu za cenu takových náklad příliš nesnaží," vysvětluje lékař další okolnosti, proč se tyto operace tak často neprovádějí.

Nely se zatím úspěšně zotavuje, čeká ji ještě poslední kontrola a poté ji klinika Karakal předá do péče rodinného veterináře.